İmkansızın Şarkıdır 30 Şubat. Rüyasız bir kız çocugu, kumarbaz annesi ve bağımsızlığı sokakta bulan dilsiz bir baba, onlara özgürlügü ifade eden şehri aniden kıskacına alan bir gülme salgınının orta yerinde bulacaklar kendilerini. Önce güvercinleri vuran salgın, gülme krizleriyle dehşet saçarak bütün şehri rüyasız bırakmakla tehdit ederken, bir rüya uzmanı doktor, eski kemanlardan oluşan bir koro, gelecek tutkunu bir falcı, hayatını şehre adayan bir şair ve bir heykeltraşla birlikte şehrin direnişine katılacaklar. Salgının kıskacından kurtulmak, belki de hayatlarında o güne dek hiç tanıma fırsatı bulamadıkları hakiki bir özgürlüge kavuşmak, dilenmeye değecek bir dilek dileyebilenlere, böyle dileklerin gerçekleştiği 30 şubatta nasip olacak.

"Şenyener'e göre, roman rüyanın taklidir."
Varlık, Kasım 2004

"Yılın 367. Günü için yazılmış, imkansızın şarkısıdır 30 Şubat... Bir özgürlük çağrısıdır. Şenyener ikinci romanında, Camus’nün Veba’sını fantastik türden okura aktarıyor."
Duygu Durgun, Cumhuriyet Kitap, Kasım 2004

"Hayali bir şehirde, son derece masalsı bir öyküde anlatılanlar gerçekdışı görünse de aslında gerçekle bire bir örtüsüyor, üstelik de umut vaatederek...akıcı ve düzgün dili romanın yapısı ile uyum içinde, okunması zevkli, sürükleyici, büyükler için bir masal."
Alev Özgüner, Okuyucu.

 

February 30th is a song of the impossible. It is a fantastical thriller. A dreamless child and her gambler mother are trapped in a laughter epidemic that strikes in the month of February. Every chapter is a day. At first, the epidemic afflicts pigeons and doves. But then it spreads to the city's other inhabitants, a poet; a sculptor; a dream doctor; the child's mute father and her fortune-teller uncle. They join a chorus of violins to battle the epidemic, distributing ‘dream machines’. To dream becomes the only way to survive. The city once offered them a future, but that future can now only be restored if they wish a wish worth wishing that can turn the calendar page to February 30th. February 30th is the day that all wishes come true.

“The novel imitates dream, Şenyener states.”
Varlık, November 2004

“The quest of this book is the search for freedom. It reads as a song of the impossible for the 367th day of the year. Şenyener’s second novel retells Camus’ “The Plague” in a fantastical style.”
Duygu Durgun, Cumhuriyet Kitap, November 2004

“Set in an invisible city, this imaginary story appears
unreal yet becomes a perfect fit for reality – and offers
a real reason for hope... Its fluent, exact language reflects
the rich construction of the novel, providing page-turning
pleasure, a fairy-tale for adults.”
Alev Özgüner, Reader.

 
 

Can Yayınları 2008
İş Kültür Yayınları 2004

First edition 2004
Second edition 2008

 
 
Ana Sayfa / Main Page Romanlar / Novels Haberler / Reviews
Şiir / Poetry Prose Sanat Polisiyeleri / Art Thrillers Biyografi / Biography
 
 
 
© Copyright Sebnem Senyener
Fotoğraf/Photograph By: Lisa Rinzler - Tasarım/Designed By: Melek Saraçoğlu